8 najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania

foto: Hania i Marek Photography 

 

Osoba, która wynajmuje mieszkanie dla siebie, może być przytłoczona liczbą ofert na rynku. Dlatego już od początku warto ustalić kryteria, dzięki którym łatwiej będzie przebrnąć przez ogłoszenia i znaleźć idealne mieszkanie. Warto także zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych kwestii.

  • Zgodność z ogłoszeniem

W ogłoszeniu mieszkanie wygląda i opisywane jest jako prawdziwy apartament, a na żywo – no cóż, daleko mu do ideału? To niestety częsty przypadek. Dlatego podczas oględzin ewentualnego M zwróć uwagę, czy opis zgadza się ze stanem rzeczywistym. Delikatne kłamstewka, takie jak na przykład odległość od centrum miasta możesz nawet wykorzystać w celu wynegocjowania lepszej ceny.

  • Kto wynajmuje mieszkanie?

Pamiętaj, że mieszkanie powinieneś wynajmować wyłącznie od jego właściciela. Dlatego masz prawo do zażądania okazania jego aktu własności i odpisu księgi wieczystej. Odmowa ich pokazania powinna zapalić ci pomarańczowe światło w głowie. Jeżeli dana osoba zajmuje się poszukiwaniem lokatorów w imieniu właściciela, powinna dysponować pełnomocnictwem w formie pisemnej. Sam właściciel również powinien okazać wskazane dokumenty.

foto: Hania i Marek Photography 

 

  • Płatności

Zasady rozliczania się z właścicielem są kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. To właściciel powinien przedstawić ci szczegółowe wyliczenie comiesięcznych opłat. Ustalcie również, w jaki sposób dokonywać będziesz płatności i w jakim terminie. Pod tym względem dopasuj się oczywiście do terminu swojej wypłaty w pracy. Do płatności odnosi się również konieczność ustalenia, z jakim wyprzedzeniem właściciel będzie informował o wszelkich podwyżkach.

  • Umowa

Nigdy nie decyduj się na wynajęcie mieszkania bez podpisanej umowy. Jej zadaniem jest ochrona nie tylko właściciela nieruchomości, ale również ciebie. Bez niej w przyszłości pojawić się mogą różnorodne problemy i nie będzie możliwości ich rozwiązania bez spisanych informacji. W przypadku, jeżeli właściciel nie chce podpisać umowy, trzeba go do tego przekonać. Inaczej nawet idealne mieszkanie może się okazać wcale nie takie idealne.

  • Naprawy

Mieszkanie, także takie wynajmowane, ma to do siebie, że po czasie mogą się w nim zniszczyć poszczególne elementy, może także wymagać drobnego remontu. Z tego powodu konieczne jest ustalenie na samym wstępie, jak ma zostać to rozwiązane. Zapisy na ten temat powinny znaleźć się w umowie. Czasami na przykład właściciel nie przebywa w tym samym mieście, dlatego woli nie mieć na głowie drobnych napraw i może się umówić z lokatorami, że sami się tym zajmą, a koszty rozliczą, na przykład odliczając je od czynszu.

Jeżeli w umowie nie są zapisane szczegóły dotyczące dbałości o lokal, to do obowiązków najemcy należy między innymi troska o utrzymanie mieszkania we właściwym stanie technicznym i higienicznym.

foto: Hania i Marek Photography 

 

  • Protokół zdawczo-odbiorczy

Zawsze, a już szczególnie, jeżeli za lokal pobierana jest kaucja, konieczne jest przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego. W ten sposób ochronisz się przed odliczeniem od kaucji opłaty za zniszczenia, które były już w mieszkaniu. Dlatego ze szczególną wnikliwością sprawdź wszystkie elementy wchodzące w skład mieszkania. Wszelkie usterki, nawet drobne, takie jak obite ściany, powinny się w nim znaleźć. Dobrym pomysłem jest wykonanie zdjęć, które je udokumentują. Nie zapomnij również o spisaniu liczników.

  • Zapytaj o mieszkanie sąsiadów

Nigdy nie zaszkodzi zasięgnąć nieco języka u sąsiadów. Dzięki temu przede wszystkim ich poznasz, dowiesz się co nieco o atutach i wadach budynku i okolicy, przekonasz się, czy sąsiedztwo nie jest uciążliwe. Możesz się również dowiedzieć, jak długo mieszkanie wynajmowali poprzedni lokatorzy i dlaczego się wyprowadzili.

  • Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia dla lokatora to bardzo ważna informacja. Zdecydowanie chcesz uniknąć konieczności opuszczenia mieszkania z dnia na dzień. Bezpieczny jest miesięczny okres wypowiedzenia, także gdy ty zdecydujesz się przeprowadzić. Pomimo tego okresu pamiętaj, że są sytuacje, w których to właściciel może wypowiedzieć umowę, takie jak opóźnienia w płatnościach albo doprowadzenie do powstania szkód w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *