Jak robić zdjęcia domu na wynajem lub sprzedaż?

foto: Hania i Marek Photography 

Zdjęcia domu lub mieszkania, który ma się zamiar wynająć, albo sprzedać, to podstawowy parametr wpływający na to, czy daną nieruchomością w ogóle zainteresują się potencjalni kupcy. Zdjęcia dają efekt wizualny, który przewyższa nawet sam opis. W końcu nie od dziś wiadomo, że kupuje się oczami, a dom mający nawet jakieś wady, na przykład nieco gorszą lokalizację, zapunktować może piękną prezentacją. Jeżeli osoba oglądająca zdecyduje się zobaczyć nieruchomość na własne oczy, jest dużo większa szansa na pomyślne zakończenie tej transakcji – wzbudzi się w niej zainteresowanie.

Podstawowe pytanie jednak brzmi, czy zdjęcia domu na wynajem lub sprzedaż wykonać samodzielnie, czy też zlecić to profesjonalnemu fotografowi? Wszystko zależy od twoich umiejętności i posiadanego sprzętu. Jeżeli nie masz doświadczenia i naprawdę zależy ci na szybkiej sprzedaży, zdecydowanie lepszym pomysłem jest powierzenie tego zadania specjaliście. Uwaga – nie wybieraj pierwszego lepszego fotografa, ale znajdź osobę, która zajmuje się fotografią wnętrz. Ceny takich sesji zaczynają się już od 400 złotych.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Przygotowania

Zacznij od przejrzenia katalogów wnętrzarskich albo portfolio profesjonalnych fotografów wnętrz. Zwracaj uwagę na to, jakie emocje wywołują w tobie dane zdjęcia i jakimi środkami to osiągnięto. 

Aparaty fotograficzne w smartfonach są coraz lepszej jakości, ale na razie nie są w stanie zastąpić lustrzanki, chociażby z uwagi na ręczny dobór parametrów. Do fotografowania nieruchomości używa się obiektywu szerokokątnego. Konieczny jest także statyw, ułatwiający ustawienie kadru i umożliwiający dobranie parametrów czasu i przesłony. Zazwyczaj nie jest niezbędne korzystanie z zewnętrznej lampy błyskowej, o ile we wnętrzu jest dość światła naturalnego i sztucznego. Naprawdę duże domy mogą zostać ciekawie uwiecznione na zdjęciach panoramicznych albo na prezentacji w formie wirtualnego spaceru. Z kolei dron pozwoli na zrobienie zdjęcia działki z lotu ptaka, co jest również sprytnym pomysłem na ukazanie atrakcyjnej okolicy.

Porządkowanie wnętrza

Przygotowania do sesji fotograficznej rozpocznij od porządków. Wykonaj standardowe prace, do których dodaj takie elementy jak umycie okien, przyłożenie się do umycia podłogi, wyszorowanie kranów, dokładne wyczyszczenie kuchenki, pozbycie się zanieczyszczeń z luster i innych powierzchni błyszczących. Dobrze zaściel łóżko, przetrzep dywany, jeżeli jest to konieczne, wyprasuj zasłony i obrus, aby prezentowały się schludnie. Oczywiście drobnych pyłków na zdjęciu nie będzie widać, ale takie detale również mają znaczenie w kontekście odbioru wnętrza. Szczególnie na wynajem, w którym zostają meble i sprzęty.

Dalszym krokiem powinno być usunięcie wszystkich przedmiotów zagracających wnętrze i zaburzających jego harmonię. Z łazienki wynieś kosmetyki w kolorowych butelkach, na wierzchu zostaw tylko pasujące kolorystycznie ręczniki i na przykład ozdobne mydełko. Szczególną uwagę skup na kuchni. Na blacie pozostać powinny wyłącznie przedmioty użytkowe w ograniczonej liczbie. W pokoju dziecięcym spakuj zabawki w pudełka. Z całego domu usuń przedmioty osobiste, takie jak zdjęcia, dekoracyjne figurki, ubrania poza szafami.

Jeżeli możesz wykonać drobne naprawy, które zwiększą atrakcyjność domu, nie odkładaj ich na później. Pomaluj przybrudzoną ścianę, dokręć włącznik, popraw obrazy, by wisiały prosto.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Aranżacja przestrzeni pod zdjęcia

W czystym, uporządkowanym wnętrzu rozpocząć można aranżację pod zdjęcia. Włącz wszystkie dostępne źródła światła. Jeżeli jakaś część pomieszczenia jest zbyt ciemna, dostaw w to miejsce dodatkową lampkę. W przypadku domu z kominkiem, podczas zdjęć ogień powinien się palić, odpowiadając w ten sposób na marzenia wielu osób o cieple z niego płynącym. Dobrym pomysłem jest włożenie kwiatów do wazonu na stole lub komodzie – są bardzo fotogeniczne. Na parapetach poustawiaj kwiaty w doniczkach (możesz je po prostu przestawiać). W monochromatycznych kuchniach doskonale sprawdzą się pojedyncze akcenty kolorystyczne, które na zdjęciach przyciągną wzrok – postaw na przykład na kosz owoców. Warto do domu wprowadzić akcenty, które go ożywią i pokażą, że nie jest to wnętrze katalogowe, lecz dobra przestrzeń do mieszkania. Porozkładaj czasopisma i książki na przykład na stoliku nocnym. Na kanapie i łóżku ułóż dużo ozdobnych poduszek, to daje wrażenie przytulności.

Uważaj na wszelkie błyszczące powierzchnie, w których możesz się odbijać, co nie wygląda profesjonalnie.

Pogoda podczas robienia zdjęć

Pora dnia, a nawet pogoda mają olbrzymie znaczenie w kontekście wykonania dobrych zdjęć wnętrza. Dobrym wyborem nie będzie ani wieczór, kiedy już się ściemnia, ani południe, gdy światło jest bardzo ostre. Optymalne godziny to poranek i popołudnie. Oczywiście podczas dalszej obróbki można usunąć pewne niedoskonałości, ale dla nie-profesjonalisty jest to kłopotliwe. Najpiękniejsze zdjęcia powstają w trakcie złotej godziny, czyli w okolicach zachodu słońca, ale wówczas trzeba mieć przygotowane już gotowe kadry, bo ten czas nie jest zbyt długi. Dobrym momentem jest również pochmurny dzień, kiedy światło jest miękkie i bardziej zrównoważone. W dni słoneczne kontrasty są wyraźne, co powoduje powstawanie bardzo jasnych i bardzo ciemnych miejsc w pomieszczeniu.

Najlepszym okresem na robienie zdjęć jest wiosna i lato, kiedy otoczenie domu wygląda najkorzystniej (oczywiście po wcześniejszym uporządkowaniu podwórka).

foto: Hania i Marek Photography 

 

Kadrowanie

Najbezpieczniej jest ustawiać aparat fotograficzny mniej więcej na wysokości oczu siedzącego na krześle człowieka. W ten sposób perspektywa będzie najmniej przekłamana. W końcu większość mebli w domu znajduje się właśnie na porównywalnej wysokości.

Staraj się tak ustawiać kadr w pomieszczeniu, aby pokazywać właśnie je, a nie pustą przestrzeń. Dzięki temu potencjalny kupujący skupi się na atutach wnętrza, takich jak ustawność i przytulność. W każdym wnętrzu zastanów się, co jest warte wyeksponowania, a co można pominąć. Nie skupiaj się na detalach, takich jak pojedyncze meble. Może to zapalić u kupującego czerwoną lampkę, że chcesz coś ukryć.

Czy warto pokazywać widok za oknem? Tak, jeżeli jest tego wart, na przykład znajduje się tam teren zielony. W innym przypadku okno można zasłonić lub nie pokazywać go centralnie w kadrze.

Czego nie wolno robić przy fotografowaniu wnętrz?

Najważniejszą zasadą podczas fotografowania wnętrz na sprzedaż lub wynajem jest pokazywanie prawdy. To znaczy, jeżeli pomieszczenie ma jakieś wady, należy je albo uprzednio naprawić, albo pokazać realnie na zdjęciach lub jeszcze lepiej – zawrzeć w opisie. Tuszowanie mankamentów wyjdzie na jaw już podczas oglądania i sprawi, że klient poczuje się oszukany i z pewnością nie będzie chętny do podpisania z tobą umowy. Zasłanianie na przykład zniszczonych ścian jest drogą donikąd. 

Od strony technicznej podstawowy błąd dotyczy używania obiektywów typu rybie oko – zakrzywione ściany z pewnością nie są tym, czego oczekują kupcy lub najemcy.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Na co zwraca uwagę potencjalnie kupujący lub wynajmujący?

  • Sprzedaż

Przy sprzedaży domu osoby oglądające zdjęcia zwrócą uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczeń i ich ustawność, co można wydobyć dobrym kadrowaniem pokojów. Miejsca do przechowywania znajdujące się w domu również zadziałają na plus. Dużo bardziej istotne na zdjęciach będzie dla nich nasłonecznienie wnętrza, a także otoczenie domu.

  • Wynajem długoterminowy

Zazwyczaj mieszkanie lub dom wynajmuje się z całym wyposażeniem. Dlatego warto to uwypuklić na zdjęciach. Obecność na przykład biurka lub pojemnej szafy w przedpokoju jest dużym atutem. Czyste ściany i solidne podłogi zachęcą do podjęcia decyzji o wynajmie.

  • Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy zazwyczaj odbywa się przez portale takie jak Booking. Osoby przeglądające takie zdjęcia zwrócą uwagę na czystość, schludność i przytulność wnętrza, dlatego szczególną uwagę trzeba przyłożyć do dokładnego wysprzątania łazienki i kuchni. Dobrze jest na zdjęciach umieścić drobiazgi, które uprzyjemnią pobyt, takie jak butelka wina dla gości, elegancko poskładane ręczniki albo koszyk z cukierkami. W przypadku pobytu przez kilka nocy to właśnie detale mają znaczenie, ponieważ wynajmujący nie zobaczy wcześniej nieruchomości.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Uwagi końcowe

Zazwyczaj portale z ogłoszeniami ustalają limit dotyczący zdjęć nieruchomości na 10-20 fotografii. Dlatego starannie wybierz ich sposób prezentacji potencjalnemu kupującemu lub wynajmującemu. Staraj się, żeby w prezentacji znalazło się przynajmniej jedno zdjęcie każdego pomieszczenia, wówczas łatwiej jest wyobrazić sobie cały dom. Dobrym pomysłem jest również zrobienie zdjęcia elewacji i ogrodu. Szczególnie jeżeli są one zadbane. Kupujący wie, że remont na przykład dachu jest bardzo drogi, więc pokazanie dofinansowania budynku działać będzie na twoją korzyść. Taras, balkon piwnicę, strych pokaż tylko wówczas, kiedy te przestrzenie są dobrze zagospodarowane, nie ma w nich bałaganu. W innym przypadku wspomnij o nich jedynie w opisie, szczególnie o miejscach do dodatkowego przechowywania. Na balkonie i tarasie również postaw kilka kwiatów – stworzy to klimat sprzyjający odpoczynkowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *