Małe, funkcjonalne mieszkanie dla pary – jak je urządzić?

Małe mieszkanie dla pary to kawalerka albo nieduże (około 40-metrowe) mieszkanie dwupokojowe. Przestrzeni nie ma zbyt wiele, a bardzo się przydaje, ponieważ muszą na niej zamieszkać dwie osoby, nierzadko mające wiele swoich osobistych rzeczy, a do tego jeszcze inne zainteresowania i odmienny rodzaj wykonywanej pracy.

Burzenie i budowanie

Każde, nawet malutkie mieszkanie, jest inne. Jeżeli przestrzeni w nim jest naprawdę niewiele, warto projektowanie rozpocząć od zrewidowania ustawienia ścian i przeznaczenia pomieszczeń. W sytuacji,  kiedy na przykład w mieszkaniu znaleźć się musi miejsce na biurko dla osoby pracującej w domu, korzystne może być zmniejszenie kuchni poprzez usunięcie ściany działowej i stworzenie aneksu. Wówczas na przykład kuchenny barek stać się może stołem do spożywania posiłków, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca.

Dobrze jest zapoznać się z planem mieszkania, sprawdzić które ściany są nośne, a które ewentualnie można wyburzyć. Podstawą jest przemyślenie swoich potrzeb. Osoby, które lubią często przyjmować gości, powinny pomyśleć o osobnej sypialni, nawet niewielkiej. W przypadku osób, które mają dużo ubrań i innych przedmiotów, najlepszym wyborem jest wydzielenie osobnej garderoby albo przynajmniej znalezienie miejsca na pojemną szafę. W przypadku mieszkania kupowanego od dewelopera, na etapie budowy można wprowadzić wiele zmian: gruntownych, takich jak przesunięcie ścian, usytuowanie ogrzewania albo rozmieszczenie instalacji wodnej oraz kosmetycznych, na przykład umieszczenie gniazdek w odpowiednich punktach w pomieszczeniu.

Jeżeli kawalerka jest większa, to znaczy ma około 30 metrów kwadratowych i układ okien na to pozwala, można także pomyśleć o budowie dodatkowej ściany działowej, która pozwoli wydzielić wspomnianą już sypialnię. Dla pary, u której na przykład nocować będą goście, to najwygodniejsze rozwiązanie.

Największe problemy

Wiele osób lubi małe wnętrza i nie widzi powodu, dla którego miałoby kupować większą przestrzeń. Zazwyczaj jednak pojawia się problem z miejscem do przechowywania. Z pomocą w tym przypadku przychodzą różnego rodzaju systemy meblowe. Najlepiej jest taką zabudowę opracować na indywidualny projekt. W ten sposób można stworzyć pojemne szafki pod skosem albo zrobić je do samego sufitu. Żeby taka zabudowa nie przypominała meblościanki, postaw na jasne, neutralne fronty, które stopią się z tłem i nie będą się bardzo wyróżniać. Taka zabudowana szafa znaleźć się może w sypialni, przedpokoju albo nawet w salonie. Dla równowagi warto bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne umieścić po przeciwległej do niej stronie. W pojemnym wnętrzu znajdzie się miejsce także na takie niezbędne akcesoria jak deska do prasowania, żelazko, odkurzacz, a nawet domowa chemia.

W ten sam sposób urządzić można kuchnię, decydując się na zabudowę do samej góry. Zyska się o wiele więcej przestrzeni. W celu zrównoważenia wyglądu szafek to dolne powinny być zachowane w bardziej wyrazistym kolorze, natomiast w przypadku górnych, można wybrać takie ze szklanymi drzwiczkami oraz w jasnych, spokojniejszych barwach.

Dodatkowe miejsce do przechowywania znaleźć można na przykład w dużej, narożnej sofie (nie tylko stanowić może miejsce do spania, ale w jej pojemniku zmieści się również na przykład dodatkowy koc lub pościel) albo w pufach, w których trzymać można chociażby czasopisma.

Wykończenie wnętrza

Małe, ale funkcjonalne mieszkanie dla pary powinno dbać o każdy detal. Należą do nich na przykład drzwi. Świetnym wyborem na niedużej, a przy tym mało ustawnej przestrzeni, są drzwi przesuwne. Zajmują one wówczas zdecydowanie mniej miejsca, nie rzucają się w oczy i można je sprytnie zestawić z pozostałymi elementami wystroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *