Kawalerka – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Wybór kawalerki, jako swojego mieszkania, to nierzadko zwycięstwo rozumu nad sercem. Jednak mając do dyspozycji nawet niewielką przestrzeń, można ją urządzić naprawdę funkcjonalnie. Kluczem jest dobry projekt.

Im mniej ścian, tym lepiej

Wydaje się co prawda, że to ściany budują przestrzeń i pozwalają odseparować określone strefy, ale nie jest to prawda. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, warto jest unikać ścian. W mieszkaniu urządzanym w stylu industrialnym dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie ze szkła dzielonego metalową konstrukcją. Dzięki temu oddzielić od siebie można na przykład kuchnię albo sypialnię. Bardziej klasyczne wnętrza skorzystać mogą z inspiracji drewnianą konstrukcją z elementami ażurowymi.

Przestrzenie, które są na tyle niewielkie, że nie można ich rozdzielić ścianą albo jakąkolwiek konstrukcją, można podzielić meblami. Nie musi to być duży, ciężki regał. Równie dobrym pomysłem jest postawienie kanapy tyłem na przykład do stołu albo kuchni. Trzeba z tym postępować ostrożnie, ponieważ ciężkie meble i przede wszystkim ich nadmiar mogą zagracić wnętrze. Otwarta, „czysta” podłoga daje lepszy wizualny efekt przestronności.

Drugie piętro

Niektóre maleńkie mieszkania, które są na przykład umiejscowione w kamienicach, są na tyle wysokie, iż możliwe jest dobudowanie antresoli. Najbardziej klasycznym pomysłem jest umiejscowienie na antresoli łóżka. Lekka konstrukcja z metalu może udźwignąć sam materac. To dobre miejsce do kawalerki, w której rodzice mieszkają z dziećmi. Jednak aby antresola naprawdę spełniała swoją funkcję, wysokość sufitu mieszkania powinna wynosić co najmniej 320 centymetrów. Wówczas na górnym piętrze można wygodnie usiąść.

Antresola wymaga także kilku technicznych szczegółów. Na jej wysokości musi znaleźć się gniazdko i źródło światła. Schody na górę mogą być w formie drabinki, nawet chowanej albo mogą być zamaskowane na przykład w półkach na książki.

Dobrze wszystko zaplanuj

W kawalerce nie ma miejsca na niewykorzystaną przestrzeń. Także umeblowanie powinno spełniać jak najwięcej funkcji. Składany stolik lub biurko; szafki w kuchni, które służą do przygotowywania potraw, a w razie konieczności – także do spożywania posiłków; pufy – siedziska z miejscem do przechowywania; stoliki na kółkach, które w razie przyjścia gości można schować – to wszystko są przyjaciele niedużych przestrzeni.

Samo miejsce do przechowywania także trzeba dobrze zaplanować. Pomagają w tym sprytne sposoby na oszczędzanie przestrzeni. Na przykład wieszaki na drzwi na pokrywki do garnków albo duża szafa, w której swoje miejsce mają wszystkie przedmioty (te mniej potrzebne i sezonowe, zapakowane w pojemniki próżniowe). Zabudowa meblowa na wymiar, chociaż nie tania, z pewnością pozwoli na wykorzystanie wszystkich centymetrów.

Nie przesadź!

Najbardziej uniwersalną poradą dotyczącą urządzania kawalerki jest ta, że nie można przesadzić. Nie jest to raczej przestrzeń do spełniania swoich wszelkich wnętrzarskich marzeń. Zdecyduj się na jeden styl, podobne meble, kilka wiodących kolorów. To uporządkuje przestrzeń i pozwoli ci w niej naprawdę odetchnąć.

Równie ważne jest właściwe oświetlenie. Poza centralnym światłem sufitowym, koniecznie zainteresuj się lampami punktowymi. Dzięki nim wnętrze będzie zdecydowanie bardziej przytulne i przyjazne, a to właśnie o ujarzmienie niewielkiej przestrzeni k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *