Jak urządzić pokój dla dziecka uczącego się?

.

Dziecko, które zaczyna swoją edukację w szkole, musi mieć pokój dostosowany do zmieniających się potrzeb. Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć biurka i wygodnego kącika do nauki. W jaki sposób dostosować dotychczasowy pokój dziecka do jego nowych obowiązków?

Odpowiednie meble

Dziecko staje się uczniem w momencie, kiedy zaczyna bardzo intensywnie rosnąć. Wygodne biurko oraz krzesło stanowi więc podstawę, dzięki której można zapobiec pojawieniu się u niego wad postawy.

Dla pierwszoklasisty, który ma około 120-130 centymetrów wzrostu, idealna wysokość biurka wynosi 55-60 centymetrów. Jeżeli uczeń jest wyższy, oczywiście mebel również powinien być wyższy. Ze względu na szybki wzrost młodego człowieka, idealnym wyborem wydaje się biurko, którego wysokość można regulować. Po prostu wystarczy ono na dłużej. Na biurku dziecka bardzo często stoi komputer. Odległość oczu dziecka od jego ekranu powinna wynosić nie mniej niż 50 centymetrów. Dlatego biurko komputerowe nie może być bardzo małe.

Krzesło, na którym uczeń odrabia lekcje, jest niezwykle ważne. Przede wszystkim powinno mieć ono podpórki pod łokcie, a do tego pozwalać na wyregulowanie kąta oparcia i wysokości siedziska. Dziecko przy pracy powinno postawić stopy na podłodze, ewentualnie na specjalnym podnóżku, mieć wyprostowane plecy i móc ręce swobodnie oprzeć o blat.

Ciekawym wyborem do małego pokoju jest biurko mobilne, które można przestawiać w zależności od potrzeb, a w momencie, kiedy nie jest już potrzebne, odsunąć je w kąt pokoju, zyskując miejsce do zabawy lub rozwijania zainteresowań.

Do biurka powinna przynależeć szafka, w której uczeń schować może zeszyty, podręczniki lub materiały biurowe. Pozwoli to na zachowanie porządku na zewnątrz. Przyda się także tablica na plan zajęć albo słówka do nauki.

Dodatki

Niezbędnym elementem pokoju ucznia jest oświetlenie. Musi zostać umieszczone bezpośrednio na biurku. Dobrym wyborem jest żarówka z diodami LED. Wówczas się nie nagrzewa, a więc nawet przypadkowe dotknięcie nie musi grozić oparzeniem. W takim wypadku temperatura barwowa żarówki albo oświetlenia zintegrowanego wynosić powinna około 4000-5000K. Dzięki temu ma ona jak najbardziej neutralny, naturalny wygląd. Uczeń praworęczny lampkę powinien mieć umieszczoną po lewej stronie biurka, leworęczny na odwrót. Dobrze jest, jeżeli biurko może zostać umieszczone przy oknie, by jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, a do tego również dać odpoczynek zmęczonym czytaniem i pisaniem oczom. Optymalna odległość pomiędzy żarówką a zeszytem na blacie, powinna wynosić około 40 centymetrów.

Uczeń, który umie już czytać, może chętnie oddawać się lekturze w łóżku, dlatego trzeba pomyśleć również o lampce nocnej, najlepiej z wyciąganym i wyginanym ramieniem. Jeżeli metraż na to pozwala, dobrym pomysłem jest kącik wypoczynkowy w formie na przykład fotela albo nawet kanapy i stolika, idealnego do przyjmowania kolegów. Sprawdzą się również duże poduszki, które łatwo jest schować, kiedy nie są potrzebne.

Mól książkowy potrzebuje także półek na swoją kolekcję. W pokoju ucznia pomysłów na ich przechowywanie jest całe mnóstwo. Półki wykonać można na przykład z nieużywanych deskorolek, przymocowanych do ściany albo wykonać konstrukcję na przykład w kształcie drzewa z płyty MDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *