Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

W mieszkaniu w bloku to zazwyczaj właśnie sypialnia jest najmniejszym z pomieszczeń. W jaki sposób urządzić ją, aby była wygodna, a przy tym przytulna?

Jeżeli mała sypialnia jest tylko problemem wizualnym, to znaczy w jej wnętrzu nie musi znaleźć się miejsce na biurko albo szafę, z głowy ma się już jeden, dosyć poważny problem. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy takie pomieszczenie ma być również bardzo funkcjonalne.

Łóżko

Podstawą, a wręcz sensem każdej sypialni jest łóżko. Wybrać trzeba model bardzo wygodny, chociaż i tak najważniejszy jest dobrze dobrany materac. Na jaki rozmiar się zdecydować? Najwygodniejsze jest takie o szerokości minimum 160 centymetrów. Jednak jeżeli pokój jest naprawdę mały, to znaczy przy łóżku nie będzie już miejsca na szafkę nocną, postawić trzeba na szerokość 140 centymetrów. Miejsce do odkładania drobnych przedmiotów bardzo się przydaje. Jeżeli we wnętrzu naprawdę nie ma przestrzeni na stolik nocny, zastąpić go mogą półki. Ich umiejscowienie jest zróżnicowane. Takie półki zawisnąć mogą nad zagłówkiem, ale także za nim, dzięki odpowiedniej budowie samego łóżka.

Innym, równie potrzebnym detalem, są pojemniki montowane pod łóżkiem. Jednak w ciasnej sypialni w bloku może być problem z ich pełnym otwarciem. Alternatywą dla nich jest podnoszony materac w łóżku, pod którym znaleźć się może naprawdę duża skrzynia, idealna do przechowywania chociażby sezonowej odzieży.

Ozdobne detale

To, że sypialnia jest mała, nie znaczy od razu, że musi być pozbawiona wyrazu i charakteru. Kiedy nie ma przestrzeni na nic, poza łóżkiem, to właśnie jego zagłówek może być najbardziej wyrazisty. Innym pomysłem jest dekoracyjne wykończenie ściany znajdującej się za łóżkiem. Tapeta kontrastująca z jasnym wystrojem zawsze wygląda dobrze.

Trikiem, który zawsze powiększy optycznie przestrzeń, jest zastosowanie lustra. Taki dodatek można powiesić nad łóżkiem albo użyć go jako frontu sypialnianej szafy. Drugim elementem, który pomoże poszerzyć przestrzeń, przynajmniej optycznie, jest światło. Górna lampa, zwłaszcza jeżeli jej światło odbija się w lustrze, pozwala na pozyskanie pozornie większego wnętrza.

W niedużych pomieszczeniach dodatki powinny być lekkie. Dlatego ostrożnie podchodź do zdobionych i ciężkich materiałów. Lekkie zasłony lepiej spełnią swoją funkcję niż grube kotary. Najlepiej, jeżeli dekoracja okienna kończy się tuż nad ziemią. Jeżeli opada na podłogę, sprawia przysadziste wrażenie. Dotyczy to również zdobionych poduszek na łóżku. Nie trzeba z nich całkowicie rezygnować, ale niech znajdą się na jednolitym tle i będą tylko dodatkiem.

Lekkie meble

Jeżeli w małej sypialni w bloku zmieścić się mają jeszcze dodatkowe meble, zastosuj lekkie, ażurowe konstrukcje. Toaletka albo nieduże biureczko do pracy mogą być zamocowane bezpośrednio do ściany, a wręcz składane.

Innym pomysłem jest wykorzystanie niżej osadzonego, szerokiego parapetu, który może być właśnie takim blatem roboczym do malowania się, pisania, a nawet do szycia na maszynie. Przestrzeń pod oknem najczęściej bywa niewykorzystana. To duży błąd, ponieważ sprytna zabudowa wręcz dookoła okien pomieści wiele drobiazgów, których nie brakuje w niewielkim mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *