Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

foto: Hania i Marek Photography 

 

Mała łazienka to codzienność wielu Polaków. Brakuje w niej miejsca przede wszystkim na przechowywanie wszystkich kosmetyków i środków czystości. Jakie są sprytne sztuczki na oswojenie nawet niedużej przestrzeni?

foto: Hania i Marek Photography 

 

Złudzenie wysokości

Linie pionowe mogą optycznie zwiększać wysokość pomieszczenia, przyciągając oko do góry. Dlatego spróbuj ułożyć płytki aż do sufitu, aby pomieszczenie wydawało się większe. Inny pomysł to pionowe dekory na ścianie albo wykorzystanie w tym pomieszczeniu tapety w paski. Przy suficie można zastosować pasek ściany pomalowanej farbą albo ułożyć tam dekor.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Lustra

Lustra to świetny sposób na dodanie głębi, szerokości i długości do małego pomieszczenia. Korzystanie z luster może pomóc w równomiernym rozprowadzaniu światła w łazience, dzięki czemu wydaje się jaśniejsza.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Światło

Przezroczyste ekrany prysznicowe (w przeciwieństwie do nieprzezroczystych) dają złudzenie dodatkowej przestrzeni i światło. W pełni bezramowa szyba prysznicowa nie tworzy żadnych barier wizualnych i może doskonale sprawdzić się w małej łazience. Jak najwięcej korzystaj z naturalnego światła, nie zaciemniaj okien ciężkimi roletami. Rozważ świetlik. Podświetlenie obwodu łazienki sprawi, że będzie ona optycznie większa, a także pozbędziesz się z niej ciemnych narożników.

Kolor

Odważnych kolorów należy używać ostrożnie, zwłaszcza w niedużej łazience. Nie znaczy to jednak, że musisz poprzestać jedynie na bieli. Jasne ściany, podłogi i dekoracje mogą sprawić, że pomieszczenie wydaje się większe. Pomyśl o użyciu pastelowych tonów, neutralnych lub białych, ale jednocześnie zastanów się, jakie odważniejsze kolory możesz wprowadzić do tego pomieszczenia. Ciekawym wyjściem jest skorzystanie z odważnych barw w kontekście dodatków, na przykład ręczników, uchwytów na szczoteczki albo roślin.

Płytki

Większe płytki w łazience tworzą wrażenie przestrzeni. Wówczas będziesz potrzebować mniej płytek, aby przykryć wyznaczoną przestrzeń, co oznacza mniej fugowania oraz linie lepiej rozkładające  się pod względem wizualnym.

Możesz także dodać przestronności, pokazując jak najwięcej podłogi. W tym celu przyda się podwieszany sedes oraz szafki przyczepiane do ściany.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Przechowywanie, umywalka i wanna

Umywalka bez znajdującej się pod nią szafki to idealny pomysł na wizualne powiększenie wnętrza. Ale nie sprawdzi się zupełnie, jeżeli masz dużo kosmetyków i potrzebujesz szafki do ich przechowywania. Alternatywą jest model z półką znajdującą się pod miską umywalki.

Upewnij się, że masz odpowiednie miejsce do przechowywania wszystkich rzeczy, ponieważ bałagan tylko pogarsza problemy małej łazienki. Umieszczenie sedesu we wnęce pozwoli na efektywne wykorzystanie małej łazienki, a nad toaletą jest również doskonałe miejsce do zamontowania półki.

Jeśli chcesz skorzystać z relaksującej kąpieli, pomyśl o wyborze małego, ale głębokiego modelu wanny.

foto: Hania i Marek Photography 

 

Drzwi

Przesuwne drzwi mogą być świetnym dodatkiem do małego wnętrza, ponieważ zapewniają dodatkową przestrzeń. Można je ukryć we wnękach ściennych, ale także takie nasuwane na ścianę daję wrażenie przestronności.

Jeśli korzystasz z drzwi na zawiasach, nie zaśmiecaj ścian wieszakami na ręczniki. Zamiast tego powieś je z tyłu drzwi, będą mniej widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *