Jak nie przesadzić z ilością mebli w małym mieszkaniu?

W celu idealnego urządzenia swojego mieszkania, nie zgodnie z modą ani bez odtwarzania katalogów sklepowych, konieczne jest zdefiniowanie osobistych potrzeb. Każda rodzina jest inna, potrzebuje czegoś innego i wykorzystuje inne meble. Z obowiązujących trendów wybieraj to, co faktycznie ci odpowiada i sprawdzi się u ciebie.

Przyjazne wejście

Nadmiar mebli w przedpokoju działa bardzo przytłaczająco i sprawia, że goście już od progu widzą mieszkanie jako zagracone i nieprzyjazne. Nie bez powodu większa przestrzeń kojarzy się z apartamentami sławnych i bogatych. Postaraj się w przedpokoju zostawić tylko te meble, które są faktycznie potrzebne i do tego są wielofunkcyjne. Dokładnie tak jest w przypadku podnoszonego siedziska, przy którym można wkładać buty, a w środku znaleźć miejsce do przechowywania parasoli, czapek i szalików.

Mniejsza przestrzeń, mniejsze meble

Chociaż oczywiście wizja olbrzymiej, wygodnej, narożnej kanapy wydaje się bardzo kusząca, zdecyduj, czy masz na nią przestrzeń. Mały salon będzie nią bardzo przytłoczony, do tego wcale nie będzie wygodna w użytkowaniu, jeżeli ciągle będziesz się o nią potykać. To samo związane jest na przykład także z obecnością dodatkowego fotela – przyda się, jeżeli przyjmujesz dużo gości. Jeśli nie, zastanów się nad jego sensem.

Dotyczy to również krzeseł przy stole. Zamiast ciężkich, z kwadratowym siedziskiem, wybierz raczej lżejsze, z okrągłym, które łatwiej możesz wsunąć. Pomyśl również, ile krzeseł potrzebnych jest ci na co dzień. Jeżeli jesteście trzyosobową rodziną i na co dzień raczej nikt nie przychodzi do was na obiad, wystarczające są cztery krzesła. Na wszelki wypadek możesz kupić kilka składanych i przechowywać je na przykład zawieszone na haczyku w piwnicy. Stół oczywiście warto mieć rozkładany.

Meble na wymiar

Często dobrym pomysłem, chociaż dość kosztownym, jest zamówienie mebli na wymiar. W ten sposób zamiast dwóch szaf może uda się mieć tylko jedną, ale w zamian zabudowaną aż do sufitu, więc bardzo pojemną? To samo dotyczy również regału na książki. Taki o standardowej wysokości na przykład 180 centymetrów marnuje sporo miejsca na górze. Regał zabudowany do sufitu pozwoli na jego oszczędność.

Meble na wymiar przydadzą się idealnie, jeżeli masz w mieszkaniu przestrzeń pod skosami, pod schodami albo dysponujesz wnękę. Taka zabudowa, w pokoju albo w łazience, nie będzie się rzucać w oczy, a idealnie zapobiegnie posiadaniu nadmiaru wolnostojących szafek.

Ograniczenie mebli nie będzie możliwe bez zwracania uwagi na ich wielofunkcyjność. Na przykład łóżko w pokoju dziecięcym spokojnie może mieć na dole szuflady do przechowywania zabawek. Dzięki temu pozbędziesz się konieczności posiadania regału lub komody i będzie więcej miejsca na zabawę. To samo dotyczy także siedzisk, w których coś można schować.

Mniejsza liczba mebli niewątpliwie łączy się z minimalizmem, czyli nurtem preferującym ograniczenie posiadanych przedmiotów i nie tylko. To bardzo proste – im mniej przedmiotów masz, tym mniej mebli potrzebujesz, aby je przetrzymywać. Więc wnętrze od razu wydaje się bardziej przestronne. Dodatkowo możesz również uwypuklić te naprawdę ładne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *