Mieszkanie do wynajęcia – co musicie wziąć pod uwagę?

Niezależnie od tego, czy jest to Wasze pierwsze doświadczenie w wynajmie, czy już kolejne, znalezienie idealnego mieszkania, które pasuje zarówno do Waszego stylu życia, jak i budżetu, nie będzie łatwe. Przed podpisaniem umowy najmu należy pamiętać o tych kilku bardzo ważnych kwestiach.

Cena

Przede wszystkim, czy możecie sobie pozwolić na życie tutaj? Zanim poważnie zastanowicie się nad mieszkaniem, musicie rozważyć swój budżet. Przeprowadźcie badania online, aby poznać typowe stawki wynajmu w okolicy. Jeśli chcecie zapłacić wysoką cenę za określoną lokalizację, musicie znaleźć inne sposoby zmniejszenia wydatków. Należy również pamiętać, że jeśli czynsz za mieszkanie jest niezwykle niski (czytaj: zbyt dobry, aby mógł być prawdziwy) w porównaniu z innymi czynszami w okolicy, może to być sygnał ostrzegawczy. Upewnijcie się, że znacie rynek przed oglądaniem mieszkania i wynegocjowaniem ceny.

Jakość

Nie ufajcie tym ładnym zdjęciom, które widzicie online. Zanim wynajmiecie mieszkanie, powinniście umówić się na spotkanie osobiście. Należy pamiętać, że problemy kosmetyczne, takie jak połamane rolety lub zadrapania na ścianie, mogą zostać naprawione – prawdopodobnie przez właściciela. Ale głębsze problemy mogą świadczyć o tym, że mieszkanie nie zostało odpowiednio zagospodarowane. Kiedy oglądacie mieszkanie, poszukajcie kwestii związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, takich jak problemy z owadami, gryzonie, nieszczelne krany, uszkodzenia konstrukcji, pleśń, uszkodzone systemy ogrzewania i klimatyzacji, rdza, rozbite okna i problemy z elektryką.

Właściciel

Dobry właściciel mieszkania to prawdziwy skarb. Tym bardziej że w razie jakichś problemów, jeżeli wynajęliście mieszkanie na określony czas, wcale nie będzie łatwo wcześniej z tego zrezygnować. Starajcie się zawsze porozmawiać z nim osobiście, zwłaszcza na temat najważniejszych kwestii.

Sąsiedzi

Oprócz współlokatorów, rozważcie uważnie potencjalnych sąsiadów. Jeśli spotkacie poprzednich wynajmujących, zapytajcie ich o ich doświadczenia z sąsiadami. Jeśli lokatorzy zaczną narzekać na różnych sąsiadów, najlepszą propozycją jest ucieczka.

Sąsiedztwo

Przed podpisaniem umowy najmu przejdźcie się po okolicy, aby poznać społeczność. Będziecie mogli lepiej ocenić wiek ogólny i demografię okolicy, spędzając czas w tej lokalizacji. Powinniście również sprawdzić, czy jest tam bezpiecznie. To ważne, szczególnie jeżeli w danej lokalizacji planujecie pozostać na dłużej. Ważną kwestią są na przykład przepisy związane z parkowaniem obowiązujące na miejscu.

Kwestie prawne

Przed podpisaniem umowy najmu nigdy nie zaszkodzi skonsultować ją z jakimś prawnikiem. Przeczytajcie ją również pod kątem wszystkich zawartych w niej zapisów, zwłaszcza tych finansowych dotyczących na przykład zwrotu kaucji.

Polityka wobec zwierząt domowych

Jeśli macie zwierzę lub planujecie je mieć, ten drobny szczegół jest bardzo ważny. Pamiętajcie, aby sprawdzić: czy wynajmujący pobiera depozyt za zwierzę; czy depozyt podlega zwrotowi; rodzaj dozwolonych zwierząt domowych; i ograniczenia wagi zwierzęcia. Na przykład, jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym, możesz mieć tylko kota lub psa do 10 kilogramów.

Koszty użytkowe

Nie zapomnijcie o kosztach mediów! Oprócz miesięcznego czynszu najprawdopodobniej będziecie musieli płacić za różne rachunki przez cały czas, gdy tam mieszkacie. Dodatki te obejmują wodę, gaz, kanalizację, wywóz śmieci i elektryczność – między innymi. Wasza umowa powinna wyraźnie określać, za jakie rachunki jesteście odpowiedzialni. Niektóre media mogą być wliczone w czynsz. Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące tego kto, za co płaci, upewnijcie się, że przed podpisaniem umowy najmu dokładnie omówiliście to z właścicielem.

Udogodnienia

Wybierając mieszkanie do wynajęcia, pamiętajcie o udogodnieniach w okolicy. Jeśli wynajmujecie mieszkanie w budynku mieszkalnym, musicie upewnić się, że udogodnienia pasują do Waszego stylu życia. Przykłady: czy potrzebujecie portiera lub dodatkowego zabezpieczenia w budynku? Potrzebujecie windy? Czy Wasz budynek ma siłownię, czy w pobliżu znajduje się niedroga siłownia? Czy mieszkanie ma zmywarkę? Czy w Waszym apartamentowcu jest pralka i suszarka? Jak dojeżdża się stamtąd do pracy? Czy w okolicy są restauracje lub sklepy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli macie ograniczony budżet, musicie pójść na kilka kompromisów, takich jak dłuższe dojazdy do pracy. Niezależnie od kompromisu, upewnijcie się, że możecie pogodzić się z tą sytuacją jeszcze przed podpisaniem umowy najmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *